Podaj nazwę, symbol lub fragment symbolu zegarka lub skorzystaj z wyszukiwania zaawansowanego.

Zegarek automatyczny czy kwarcowy?

05-09-2018

Na pytanie, który mechanizm jest lepszy i bardziej funkcjonalny, automatyczny czy kwarcowy, trudno dać odpowiedź od razu, ponieważ każdy z nich ma wady i zalety. Niektórych jesteśmy świadomi, a z niektórych nie zdajemy sobie sprawy. Warto przypomnieć najważniejsze.

Mechanizm kwarcowy

Jest powszechnie stosowany przez niemal wszystkich producentów oraz dużo tańszy niż automatyczny. Jednak w zegarkach z tym mechanizmem mniej więcej co dwa lata należy wymieniać baterie. Zaletą jest z kolei szeroki wybór, zwłaszcza jeśli potrzebujemy zegarek sportowy, w typie biżuterii czy casualowy. Niektóre zegarki z tym mechanizmem są sterowane i korygowane przez zegar atomowy, dzięki czemu ich czas się aktualizuje i jest nieco dokładniejszy niż w zegarkach z mechanizmem automatycznym. Na przykład:

Zegarek Certina, C025.217.22.017.00, DS PODIUM LADY  – damski zegarek w stylu klasycznym i eleganckim, wykonany z wysokiej jakości stali nierdzewnej, wodoodporny.

 

Zegarek Certina, C025.217.22.017.00, DS PODIUM LADY

Zegarek Certina, C025.217.22.017.00, DS PODIUM LADY

 

Zegarek Atlantic, 60347.41.21, SEABASE – wodoszczelny zegarek wyposażony w skórzany pasek. Koperta wykonana z wysokiej jakości stali szlachetnej. Zbudowany na 25 kamieniach. Zaprojektowany w stylu klasycznym, a zarazem sportowym. Wyposażony w sekundnik, stoper oraz datownik.

 

Zegarek Atlantic, 60347.41.21, SEABASE

Zegarek Atlantic, 60347.41.21, SEABASE

Mechanizm automatyczny

mechanizm ten znany jest od pokoleń i powoli staje sie elitarny. Jego niewątpliwą zaletą jest brak potrzeby wymieniania baterii lub nakręcania, co wiąże się z modną dziś ekologią. Działają one bowiem na zasadzie nakręcania sprężyn wskutek ruchu ciała ludzkiego. Warto też dodać, że czasomierze gromadzą rezerwę, która powoduje, że nie przestają chodzić, nawet jeśli leżą na półce przez kilka dni (nawet to ośmiu). Na minus przemawia jednak cena takich zegarków, która jest zdecydowanie wyższa niż zegarków kwarcowych, co również ogranicza wybór odpowiedniego modelu.

Zegarki z mechanizmem automatycznym produkują firmy z tzw. wyższej półki, głównie japońskie i szwajcarskie, na przykład:

Zegarek SEIKO, SRP855J1, Damski, Presage Automatic – damski zegarek zaprojektowany w stylu eleganckim, nowoczesnym oraz prostym, którego koperta i bransoleta zostały wykonane z wysokiej jakości stali szlachetnej. Jest wodoodporny; wyposażony w datownik.

 

Zegarek SEIKO, SRP855J1, Damski, Presage Automatic

Zegarek SEIKO, SRP855J1, Damski, Presage Automatic

 

Zegarek Tissot, T97.1.483.51, BALLADE III AUTOMATIC GENT – to elegancki, klasyczny zegarek męski, którego koperta oraz bransoleta z wysokiej jakości stali szlachetnej. Wyposażony w datownik, stoper i chronograf.

Zegarek Tissot, T97.1.483.51, BALLADE III AUTOMATIC GENT

Zegarek Tissot, T97.1.483.51, BALLADE III AUTOMATIC GENT

 

Zegarek Diesel, DZ7292 – nowoczesny, designerski zegarek męski na skórzanym pasku ze stalową kopertą. Oferuje pomiar w dwóch strefach czasowych jednocześnie. Wodoszczelny.

 

Zegarek Diesel, DZ4309

Zegarek Diesel, DZ4309

 

Zegarek ANNE KLEIN, AK/1690TRST – zegarek damski w funkcji biżuterii, pozłacany, z zapięciem typu H. Na kopercie umieszczono cyrkonie, wodoszczelny. W zestawie z bransoletkami.

 

Zegarek ANNE KLEIN, AK/1794MPRGZegarek ANNE KLEIN, AK/1794MPRG

 

Innymi słowy, jeśli dysponujemy środkami finansowymi i szukamy zegarka, który nie będzie od nas wymagał żadnych czynności, a ponadto nie jesteśmy specjalnie wybredni, warto zainwestować w czasomierz z mechanizmem automatycznym. Jeśli zaś chcemy coś tańszego i mniej więcej wiemy, jak ma on wyglądać, a wymienianie baterii nie stanowi dla nas problemu – lepszy będzie zegarek z mechanizmem kwarcowym.

Cena i sposób działania - to dwie podstawowe różnice pomiędzy tymi mechanizmami. Trudno stwierdzić, czy któryś z nich jest bardziej solidny. Prawda jest taka, że posiadany mechanizm nie wpływa na to, jakie zegarek ma funkcje czy z jakich materiałów jest wykonany.